Smutna historia masowych mordów w okresie nazistowskiej okupacji sprawiła, że miasto Oświęcim w powszechniej świadomości Polaków kojarzy się wyłącznie z niemieckim obozem koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Tymczasem Oświęcim to miasto o wielowiekowych tradycjach, których początki sięgają średniowiecza. Jedną z budowli będących świadectwem cywilizacji istniejącej w Oświęcimiu już w wiekach średnich jest miejscowy zamek. Został on wzniesiony na wzgórzu znajdującym się na brzegu rzeki Soły w prawobrzeżnej części miasta. Początek jego budowy datuje się na końcówkę trzynastego stulecia. Na przestrzeni dziejów zamek był wielokrotnie rozbudowywany, ale i niszczony przez kolejne pożary.
Zamek w Oświęcimiu – ciekawy zabytek architektury
Zamek w Oświęcimiu to przykład połączenia architektury wczesnego gotyku z późniejszymi stylami architektonicznymi. W stylistyce gotyckiej utrzymana jest górująca nad budynkiem strzelista wieża – główna atrakcja zamku. Natomiast sam dwupiętrowy budynek wraz z piwnicami pochodzi z początku XVI wieku i został postawiony na planie prostokąta. Z kolei dobudowany później łącznik to budowla już całkiem nowa – powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Budynek otaczają pozostałości po dawnych murach obronnych, które przez wieki uległy ruinie. Pod zamkiem zostały wydrążone dwa tunele. Pierwszy z nich to konstrukcja jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej.
Natomiast drugi powstał w okresie okupacji hitlerowskiej z inicjatywy władz niemieckich, które zapragnęły mieć pod budynkiem bezpieczny schron przeciw nalotom bombowym. Tunele są również udostępniane do zwiedzania dla turystów.
Polecam wizytę w tunelach pod zamkiem. Mroczny klimat z rodem z I wojny światowej.