Synagoga Chewra Lomdei Misznajot to znajdująca się na liście zabytków jedna z pozostałości po licznej niegdyś w mieści społeczności żydowskiej. Została ona zlokalizowana przy dawnym placu Szpitalnym, którego patronem obecnie jest Jan Skarbek.
Dzieje tej świątyni są silnie zrośnięte z historią miejscowych wyznawców judaizmu. Podczas okupacji naziści zniszczyli jej wnętrze, a budynek przekształcili na skład amunicji. Równie smutna jest powojenna historia synagogi. Po roku 1945 przez krótki czas pełniła ona swoją funkcję religijną, ale w kolejnych latach została przejęta przez państwo, a jej budynek zaadaptowano na hurtownię dywanów. Dopiero u schyłku XX wieku świątynia stała się ponownie miejscem kultu religijnego, a jej budynek wrócił w ręce gminy żydowskiej.
Oświęcimska synagoga – zabytek dawnej kultury
Turyści odwiedzający miasto powinni przekroczyć progi miejscowej synagogi przede wszystkim, aby obejrzeć przygotowaną w dawnym babińcu wystawę eksponatów muzealnych związanych z życiem codziennym i kulturą społeczności oświęcimskich Żydów. Z kolei w części świątyni przeznaczonej dla mężczyzn koniecznie należy zatrzymać się przed dwiema zabytkowymi tablicami. Warto zajrzeć także do sąsiedniego budynku, w którym swoją siedzibę ma Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, sprawujące pieczę między innymi nad Muzeum Żydowskim współpracującym z nowojorskim Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego. Godna uwagi zwiedzających jest też sala modlitewna.
Wzrok każdego turysty powinno przyciągnąć jej solidne drewniane wyposażenie, często ozdobnie rzeźbione, a także niewielki regał z żydowskimi modlitewnikami. Wnętrze efektownie rozświetla potężny żyrandol.