Zakup używanego samochodu to zwykle duży wydatek i spora odpowiedzialność, a jednocześnie „loteria”. W końcu trudno zdiagnozować stan techniczny pojazdu w kilka minut i poznać jego pełną historię — zwłaszcza jeśli auto miało już kilku właścicieli. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas transakcji, aby zminimalizować ryzyko nieudanego zakupu.
3 rzeczy, które trzeba sprawdzić, kupując używany samochód
Kupując używane auto, możesz oszczędzić. Z raportu Santander Consumer Banku „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców” wynika, że aż 75% Polaków kupuje używane samochody. To tańsza opcja, która pozwala nabyć pojazd za gotówkę — bez leasingu czy pożyczki. Taka transakcja jest jednak związana z pewnym ryzykiem: nie wiesz, jaka jest historia kupionego auta ani jakie niespodzianki mogą się w nim kryć. Sprawdź, na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę, aby uniknąć rozczarowania.
- Przebieg samochodu
Planując zakup używanego auta, trzeba sprawdzić przebieg auta. Dzięki temu dowiesz się, jak wiele kilometrów przejechało, a to da Ci spory obraz tego, jaki jest faktyczny stan samochodu. Więcej kilometrów, to większe zużycie poszczególnych podzespołów, a więc także zwiększone ryzyko awarii w przyszłości. Nadmiernie eksploatowany pojazd nie będzie więc najpewniej dobrym wyborem.
Choć wydaje się, że przebieg sprawdzisz na miejscu, oglądając samochód, to warto uważać. Choć grożą za to surowe kary, to wciąż wielu handlarzy decyduje się na sztuczki mające zaniżyć przebieg. Cofanie liczników to coraz rzadsza procedura, ale warto sprawdzić, czy konkretny samochód nie został jej poddany. W tym celu najlepiej sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) dane na temat interesującego Cię pojazdu.
- Dokumenty pojazdu
Kolejnym ważnym aspektem są dokumenty pojazdu. Kupując używane auto, powinieneś otrzymać od sprzedającego:
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- ważną polisę OC,
- zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym.
Dokumenty będą wymagane podczas rejestracji pojazdu. Sprawdź też, czy dane w umowie (te dotyczące Ciebie, kupującego i pojazdu) na pewno zgadzają się ze stanem faktycznym. Nawet niewielka literówka może skutkować nieudaną procedurą rejestracyjną i licznymi problemami.
- Stan techniczny samochodu
Kupując auto, trzeba sprawdzić jego stan techniczny. Najlepiej na wstępne oglądanie samochodu udać się z mechanikiem lub elektromechanikiem, aby dokonali oceny poszczególnych układów czy elementów. Sprawdź, czy i w jakim stopniu samochód jest zardzewiały, upewnij się, co znajduje się na jego wyposażeniu oraz posłuchaj pracy silnika. Jeśli coś Cię niepokoi, skonsultuj spostrzeżenia z mechanikiem i dotychczasowym właścicielem.
Warto również zapytać o termin przeprowadzania konkretnych napraw i zapisać te dane. Dzięki temu w razie awarii będziesz wiedział, gdzie szukać problemów. Bardzo ważna jest równie jazda próbna. Zrobienie kilku kilometrów samochodem być może nie wykaże poważniejszych wad, ale pokaże Ci, czy i w jakim stopniu jazda jest dla Ciebie komfortowa.
Używany samochód to zawsze loteria. Jeśli jednak przeanalizujesz powyższe czynniki, ograniczysz ryzyko niespodziewanych wydatków tuż po zakupie. Zyskasz też większą pewność, że auto będzie sprawne i po prostu wygodne w użytkowaniu.